facebook

Czy mogę legalnie latać dronem?

Odpowiedź brzmi TAK! Zgodnie z prawem lotniczym, każdy ma prawo do przestrzeni powietrznej nad terytorium RP. Należy jednak zwrócić na kilka kwestii. Przede wszystkim na przepisy i zasady bezpieczeństwa. W naszym kraju organem zajmującym się przepisami dotyczącymi bezzałogowych statków powietrznych jest Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Na potrzeby artykułu możemy przyjąć iż przestrzeń dzielimy na strefę nazwaną klasą G (przestrzeń niekontrolowana) i klasy C i D (tzw. przestrzeń kontrolowana). W przestrzenie niekontrolowanej G za wszystkie manewry powietrzne, bezpieczeństwo odpowiada pilot czyli operator statku powietrznego. Z kolei, w strefie C i D pilot wykonuje polecenia otrzymane od kontrolera lotu z wierzy kontroli lotów (TWR).

Przestrzeń kontrolowana w rejonach lotnisk kontrolowanych tzw. CTR (Control Zone) zaczyna się od powierzchni ziemi. Polska posiada 14 lotnisk komunikacyjnych nad którymi znajdują się przestrzenie CTR. W strefie CTR loty dronów mogą się odbywać jednakże dopiero po uzyskaniu zgody od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Nad przestrzenią CTR mamy TMA czyli rejon kontrolowany lotniska.

Przestrzeń niekontrolowana czyli G obowiązuje do wysokości FL095, co daje nam ok 3000 m. Jeżeli nasz lot jest lotem rekreacyjnym/sportowym odbywa, się w zasięgu wzroku operatora drona (VLOS) i z wyposażeniem nie waży więcej niż 25 kg to możemy się nim poruszać w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej (klasa G) bez zezwolenia. Oczywiście z wyłączeniem stref CTR, TMA i innych które mogą znajdować się w przestrzeni G.

TMA-(Terminal Control Area) rejon kontrolowany lotniska

MCTR-strefa kontrolowana lotniska wojskowego

MATZ-strefa czynnego lotniska wojskowego

ATZ-strefa czynnego lotniska cywilnego

TSA-strefa czasowo wydzielona

TRA-strefa czasowo rezerwowana

EA-strefa ćwiczeń

Stałe strefy znajdziemy na stronie (tutaj) wydanej przez PAŻP.

Skoro jesteśmy już przy strefach to warto wykorzystać aplikację DroneRadar.

To Polska aplikacja która analizuje naszą lokalizacje i pokazuje w jakiej strefie się znajdujemy. Po wejściu w zakładkę „lokalne przestrzenie powietrzne” pojawiają się ewentualne przeciwskazania, a także numery do Ośrodków Planowania Strategicznego, z którymi trzema się skontaktować jeśli znajdujemy się w danej strefie. 
DroneRadar przy użyciu kolorów podpowie czy możesz w danym miejscu i czasie wykonywać lot swoim statkiem bezzałogowym. System poinformuje również innych użytkowników przestrzeni o miejscu, gdzie wykonujesz loty. Samo działanie aplikacji opiera się o lokalizację po sygnale GPS.


Uruchom aplikację i obserwuj kolor światełek na górze ekranu.
Zielony-możesz latać. z uwagą do wysokości 150m nad terenem.
Żółty-istnieją ograniczenia. Sprawdzisz, klikając Airspace w prawym dolnym roku. W zakładce znajdziesz również numer do zarządzajacych przestrzenią powietrzną.
Czerwony-zakaz lotów.


Rejestracja miejsca lotu


Aby poinformować innych użytkowników przestrzeni o Twoich lotach, kliknij guzik Check-In w prawym górnym rogu aplikacji. Potwierdź lokalizację. Twoja przestrzeń o promieniu 500m w poziomie i do 150m w pionie (AGL) zostanie oznaczona na mapie systemu DroneRadar na czas 30 min.
Miejcie na uwadze że wszystkie informację zawarte w DroneRadar mają charakter orientacyjny i warto je zawsze potwierdzić w oficjalnym źródle.

Aplikację ściągniesz z:

Z przydatnych aplikacji polecamy jeszcze UAV Forecast

To aplikacja pogodowa, która podaje najważniejsze czynniki atmosferyczne dla każdego pilota. Aplikacja korzysta z systemu lokalizacji GPS dzięki temu mamy zawsze aktualne informację meteorologiczne dla miejsca w którym przebywamy. Główny pulpit składa się z 12 pól, każde z nich pokazuje inny parametr. Do dyspozycji mamy godzina wschodu i zachodu słońca, prędkość i kierunek wiatru, ilość widocznych satelit GPS czy poziom zakłóceń spowodowanych rozbłyskami na słońcu.
Każdy z parametrów pokazany jest w dwóch kolorach, w zielonym (bezpiecznym) i czerwonym (alert). Na samej górze mamy podsumowanie wszystkich parametrów w postaci „Good To Fly” lub „No Good To Fly”.

Aplikacje ściągniesz z:

 

Już wiemy w jakiej strefie jesteśmy i jak się w niej zachowywać. Jednakże przed lotem warto jeszcze zwrócić uwagę na podstawowe zasady obsługi drona. 

Jeżeli dopiero co zakupiliśmy drona to warto poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z instrukcją obsługi. Producent zawarł w niej z pewnością wiele ciekawych informacji o bezpiecznej obsłudze BSP.

Dobrą praktyką jest również ocena wizualna stanu samego BSP. Warto zerknąć na obudowę czy nie ma jakiś uszkodzeń, czy wszystko jest stabilne i odpowiednio przymocowane. Czy śmigła są prawidłowo zamontowane a także czy nie są fizycznie uszkodzone. Jeżeli stan techniczny drona jest bez zarzutu, poszukajmy odpowiedniego miejsca startowego.

Bezwzględnie nie latajmy nad lotniskami lub w ich pobliżu!

W tym przypadku pomagają nam również niektórzy producenci. Yuneec wprowadziły do oprogramowania sterującego dronem bazę lotnisk. Jeżeli znajdziemy się blisko lotniska (najczęściej jest to ok kilka km) silniki zwyczajnie nie uzbroją się i tym samy nie wystartujemy. Jest to bardzo skuteczne chodź czasami kontrowersyjne zabezpieczenie.

Pamiętajmy również że wysokość powyżej 150m to już przestrzeń przeznaczona dla samolotów i innych statków powietrznych, warto to mieć na uwadze gdyż powyżej tej wysokości możemy natknąć się na inne statki powietrzne.

Na koniec humorystyczna ulotka stworzona przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.  sposób pokazna jak latać z głową

żródło ULC http://latajzglowa.pl/